İzmir için korkutan deprem uyarısı! Kent merkezinden geçen 17 aktif fay var


Birinci derecede deprem bölgesi olan İzmir için kırmızı alarm… Bilim insanlarının İstanbul’a yoğunlaştığına dikkati çeken Prof. Hasan Sözbilir, 330 yıldır yıkıcı deprem yaşanmayan şehirde 17 aktif fay olduğunu söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürlüğü, birinci derece deprem bölgesinde yer alan İzmir’deki fayların haritalandırılması ve imar haritalarına işlenmesi için çalışma başlattı.

DAUM Müdürü Prof. Hasan Sözbilir, 6 ila 7.2 büyüklüğünde deprem üretme potansiyele sahip 17 aktif fayın bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

HER FAY İÇİN DEPREM SENARYOSU OLUŞTURACAĞIZ

“Bu faylar 10 bölge içerisindeki farklı yerlerde bulunduğundan hepsi için tek tek deprem senaryosu oluşturacağız. Deprem senaryoları oluşturmadan önce İzmir’de yapı stoğunun ortaya çıkarılması gerekiyor. 20 yıl içerisinde çok ciddi bilimsel gelişmeler yaşandı. O bilimsel gelişmeleri master planına yansıtmak ve o planı il ölçeğinde yapabilmek için böyle bir çalışma başlattık. Örneğin Tire fayı deprem ürettiğinde burada nasıl bir yıkıma neden olacak, onu önceden bilmek, buna göre afeti yönetmek için gerekli çalışmaları yapacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir