Görme engelliler okulunda öğretmen veliyi dövdü iddiası

İzmir Bornava Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu’nda bir öğretmen, veliden habersiz yüzde 78 görme engelli öğrenciye cep telefonu aldı. Öğretmen, çocuğuna cep telefonu alınmasını istemeyen veliyi, müdür yardımcısının odasında darp etti. Ege Üniversitesi’ne giderek darp raporu alan veli İ.Ö (44), öğretmenden şikayetçi oldu. Veli İ.Ö, öğretmenin ceza almasını istiyor.

Olay, Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu’nda gerçekleşti. Yatılı olarak eğitim alan kızına oyun oynaması için tablet aldığını söyleyen veli İ.Ö, cep telefonu almadığını söyledi. Kızına cep telefonu almak istememesinin nedenini de açıklayan baba Ö, kızının başından geçen olayı özetledi. Baba Ö, ” Kızım 6 yaşındayken kuzeni tarafından cinsel istismara uğradı. Biz o zaman annesiyle ayrılma aşamasındaydık. Kızım annesinde kalıyordu. Teyzesinin oğlu, kızıma uzun süre cinsel istismarda bulunmuş. İlk başlarda kızım annesine olayı anlatmış, abim bana böyle şeyler yapıyor diye. Ancak annesi, kızıma ‘sus kızım bunu kimseye anlatma’ diyerek olayın üstünü örtmeye çalışmış. Annesinden yardım alamayan kızım, okulda huzursuz davranışlar sergileyince öğretmeni kızımla konuşmuş ve olayı ortaya çıkardı. Daha sonra Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) ifadesi alınan kızım olayı açık açık alatınca herşey ortaya çıktı. Kızımın teyzesinin oğlu H.K (20) İzmir Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 30 yıl ceza aldı ve şu an cezaevinde cezasını çekiyor.” dedi.

Şu an annesiyle boşanma davalarının devam ettiğini ve kızının velayetinin kendisinde olduğunu anlatan baba İ.Ö, şöyle devam etti: “Kızının cinsel istismarına göz yuman annesiyle benim haberim olmadan konuşmasını görüşmesini istemiyorum. Çocuğun psikolojisi açısından bunu öğretmenleri de istemiyor. Kızımın ÇİM’deki ifadeleri kan donduruyor. Ben de bu yüzden annesiyle telefonda görüşmesini istemediğimden kızıma cep telefonu almadım. Tablet aldım ki yatılı okulda oyun oynasın, boş zamanlarında vakit geçirsin diye.”

Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu’nda görevli öğretmen E.S’nin olayları baştan sona bidiğini ve daha da ötesi ilk mağdur öğrenciyle konuşarak olayı ilk ortaya çıkarak kişi olduğuna dikkat çeken baba Ö, “Bu olayı baştan sona bilen öğretmen E.S’nin kızıma cep telefonu alarak annesiyle konuşmasının önünü açmaya çalışmasını anlayamıyorum.” diye konuştu.

Okula gidip kızını ziyaret ettiğinde cep telefonunu gören baba İ.Ö, bunu kimin aldığını sorunca öğretmeni E.S’nin aldığını öğrendi ve telefonu kızından aldı. Öğretmen E.S, babaya telefonla ulaşarak iddiaya göre, ‘Sen hırsızsın benim telefonu geri getir’ dedi. Baba İ.Ö, bir gün sonra telefonu okula götürdü. Okul müdür yardımcısının odasında otururken öğretmen E.S, odaya girdi ve veli İ.Ö’ye ‘sen hırsızsın, hırsız hırsız’ diye hakaret etti. Baba İ.Ö de, ‘ben hırsızsam senin cep telefonun kızımda ne arıyor’ diyerek karşılık verdi. İddiaya göre, öğretmen E.S, önce hakaret ettiği veli İ.Ö’ye saldırdı ve Ö, koltuğun üstüne düştü. Öğretmenlerin ve müdür yardımcısının gözü önünde gerçekleşen olayın ardından Ege Üniversitesi Hastanesi’ne giden baba İ.Ö, darp raporu aldı ve karakola giderek şikayetçi oldu.

Baba Ö, öğrenci velisine saldırarak hakaret eden bir öğretmenin kızının da okuduğu hassas bir okulda görev yapmasını istemediğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir