İZİKAD Akademi Eğitimleri sürüyor

İZİKAD üyeleri bilinçli beyin kullanımını öğrendi

İZİKAD Akademi Eğitimleri sürüyor

Uçar: “Korkular öğrenilir, aşmak gerekir”

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), İZİKAD Akademi Eğitimleri kapsamında düzenlediği çevrimiçi eğitimde “Holistik Yaşam’ı üyeleri ile buluşturdu. Yönetim Danışmanı, Girişimci Gamze Uçar’ın verdiği eğitimde zihnin ve beynin etkili ve bilinçli kullanımı anlatıldı.

Toplantının açılışında konuşan İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, İZİKAD Akademi Eğitimleri’nin özellikle pandemi döneminde çevrimiçi olarak devam ettirmeye özen gösterdiklerini söyledi. Kapanma döneminde bu çalışmaları online platformlara taşıdıklarını söyleyen Sezgin, “Bu eğitimde Holistik yaşam, beynimizi kullanma biçimlerini öğrenmek istedik. Katkılarından dolayı Gamze Uçar’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Holistik yaşamın, özü itibariyle beynin bilinçli olarak kullanıldığı yaşam biçimi anlamına geldiğini ifade eden Gamze Uçar, “Beynimiz iki bölümden oluşur, sol ve sağ lob. Her iki bölümün işlevi, görevleri farklıdır” dedi. Beynin sol tarafının daha mantıklı olan tarafı temsil ettiğini söyleyen Uçar, “Sağ tarafı ise bilinçli kısım, estetik kısımdır, özgürlükçü, rahat kısımdır. Sol lob mantık ve analitik yönden yetkin olmakla beraber bilgileri lineer olarak yani sırayla işler, büyük resmi göremez. Sağ lob ise bilinçli beyindir” diye konuştu.

Korkular öğrenilir, aşmak gerekir

Beynimizin bizi yönetmesine izin vermemiz gerektiğini söyleyen Uçar, “Burada önemli olan bilinç durumudur. Bilinçli zihin aynı anda dokuz bilgiye ulaşır. Bilinçsiz zihin ise her şeyi fark eder, aynı anda düşünür, ancak çözümü göremez. Otomatik pilot gibidir” dedi.

Zihnin bazen takılabildiğini, arkada çalışan olumsuz deneyimlerin bizi etkilediğine dikkat çeken Uçar. Sözlerini şöyle tamamladı:

“Böyle durumlarda farklı ne yapabilirim, ne yapmamalıyım diye kendimize sorular sormalıyız. İki lobu dengede kullanmamız gerekiyor. Berrak ve efektif bir yaşam için bu denge son derece önemli. Olumsuz deneyimler, korkular öğrenilir haliyle onları da aşmayı başarabiliriz. Sadece iki korku doğuştan gelir, yükseklik ve yüksek ses korkusu. Unutmayın bu ikisi dışında tüm korkular öğrenilmiş korkulardır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir