ASIL BEKA SORUNU SIĞINMACILARDIR

Demokratik Sol Parti Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, son günlerde sınırlarımızdan giren düzensiz göçmenlere ilişkin basın kuruluşlarına yazılı bir açıklama gönderdi. İl Başkanı Aşkar; “Asıl beka sorunu bu düzensiz göçmenlerin ülkemizde yaratacağı demografik değişimdir” dedi.

DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, basın kuruluşlarına yazılı bir açıklama göndererek, Suriyelilerden sonra son günlerde sayıları artan Afganlı sığınmacılara ilişkin toplumdaki endişeyi gündeme taşıdı.

İl Başkanı Aşkar; “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre 4 milyon Suriyeli ülkemizde bulunuyor. Milyarlarca lira bu sığınmacılar için harcanırken, sığınmacıların ne kadar daha ülkemizde kalacağı ve ne kadar da harcanacağı belli değilken yine resmi rakamlara göre 300 bini aşkın Afganlı sığınmacıda sınırlarımızdan girmiş durumda.

Millet olma özelliğimizden kaynaklı mazlumun yanında olma, destek olma tamam da sığınmacıların elini kolunu sallaya sallaya Türkiye’nin en uç noktasına kadar gitmesi, şehir merkezlerinde dolaşması toplumda büyük bir tedirginlik yaratmaktadır.

Eğer bu insanlar can güvenlikleri için ülkemize sığınmışlar ise bu insanlar denetim altında olmalılar. Her türlü güvenlik araştırmaları yapılması için belli bir süre kurulacak geçici kamplarda tutulmalılar. Gözden kaçan ve bu ülkenin yurttaşları için başka bir tehlike ise henüz covid 19 salgınından kurtulmadık. Virüs yeni varyantı ile tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de tehdit etmeye devam ediyor. Bu insanların en az 14 gün karantinada tutulup test yapılması gerekmiyor mu? Yapılıp yapılmadığını ne yazık ki kimse bilmiyor. Bu konu bile başlı başına insanımızı tedirgin ederken, sığınmacıların yurdun dört bir tarafına dağılması, kent merkezlerinde kafile şeklinde dolaşması halkımızda bir güvenlik korkusu ve endişesini de yaratıyor.

Bin yıldır bu topraklarda hiçbir etnik yapı ayırımı gözetmeksizin kardeşçe yaşadığımızı unutmuyoruz ancak son yıllarda yaşanan ve görüldüğü kadarıyla bir planlamanın olmadığı bu sığınmacılar meselesi anlaşılan önümüzdeki süreçte hepimizin başını çok ağrıtacak. Demografik yapımızda ciddi bir tahribat yaratacak.

Türkiye’nin tek sol partisi olarak buradan bir kez daha ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz: Acilen bu konuya bir çözüm üretin ve halkımızın endişe ve korkularını giderin. Mademki bu insanlar ülkemizde misafir, o halde bunları denetim altında tutalım. Ne zaman, nerede bir tehlike ile karşılaşacağımızı düşünmeden, örf ve adetlerimize, gelenek ve göreneklerimize uygun olarak yaşantımızı sürdürelim.

Bu ülkenin bir beka sorunu varsa, hiç kuşkusuz bugün o sorun, sığınmacılar sorunudur” diyerek, konuya farklı bir bakış açısını ortaya koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir