Erşat Salihi Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz’ü Ziyaret Etti

“Irak’taki erken genel seçimlere katılım oranı yüzde 41 olarak açıklandı . Irak Türkmen Cephesinin (ITC) eski genel başkanı ve Kerkük milletvekili Erşat Salihi Irak erken genel seçimlerinde Kerkük 2. bölgeden yeniden milletvekili seçildi.”

“Ziyarete ben de davetliydim.Saglık sorunum olduğu için Ankara’ya gidemedim.Gidemiyceyimi duyar duymaz Erşat Salihi bey beni görüntülü arayarak ahvalımı sordu.Ziyareti telefon üzerinden yapmış olduk.Erşat beyle baya konuştuk,seçimlere destek vermemizi istedi.Zaten Kerkük temsilcimiz Arsan Adnan bey efendi bizi temsilen Erşat beyin yanındaydı.Erşat bey seçimlerden sonra beni Kerkük’e davet edeceğini ve beraber çalışmamızı istedi.Zaten bu bizim de en başından buyana isteğimizdi.

Şükürler olsun ki seçimin galibi Erşat Salihi oldu. Türkmen eli her türlü tuzaga rağmen kendini temsil ede bilecek kişiyi yani Erşat Salihini seçti. Seçimden sonrakı balkon konuşmasında ordaki temsilcimiz yine bizi görüntülü konuşturdu.Tebrik ettim,halkımız,teşkilatımız adına.
O kadar yorğunluk ve yoğunluğuna rağmen hemen telefonunu açtı ve benimle konuştu tebriklerimizi kabul etdi.
BU ZAFER TÜRKÜN ZAFERİDİR.TEBRİK EDERİM TÜRKMEN ELİ KERKÜK

Erşat Salihi şu şekilde tanıtmak isterim.
Kerkük Türkmen elinde yapılan son millet vekili seçimlerinden sonra medyada çatlak sesler gelmeye başladı.Tanımadan ,bilmeden Erşat Salihi bey hakkında ileri geri konuşanlar oldu.

Erşat Salihinin seçim zaferi Türkün zaferidir bunu Erşat Salihini yakından tanıyan biri olarak onu tanımayanlara tanıtmak amaçlı bu yazıyı yazmaya karar verdim.
Erşat Salihi 1959 yılında Kerkük’de doğdu.İlk. Ve orta lise öğretimini Kerkük’de yaptı.Bağdat unveristesi Fen Fakültesinde eğitim gördü.

Öğrencilik yıllarından beri Türkmen Milli hareketleri içerisinde yer aldı.1979 yılında yaptığı çalışmalarından dolayı Baas Partisi tarafından tutuklanarak 10 yıl haps cezasına çarptırıldı.Salihinin abisi rejim tarafından idam edildi. Ailesi ise sürgün edildi.
Saddam Hüseyin hükümetinin devrilmesinin ardından 2003 yılında İrak Türkmen Cebhesinin Musalla Bürosu sorumluluğuna getirildi.2004 de Irak Türkmen Cebhesi Suriye temsilcisi olarak göreve başladı.2008 yılında Irak Türkmen Cebhesi kurultayı ile birlikte Kerkük il başkanlığı yaptı.7 Mart 2010 tarihinde Irak” da yapılan seçimlerde Kerkük’ün millet vekili seçildi.Mayıs 2011 itibarı ile İrak Türkmen vekili seçildi.

Sağlıcakla kalınız

Haber: Tahire Mesimzade

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir