KERKÜKTE SIZLERIN AMACINIZIN NE OLDUĞUNU İYİ BİLİYORUZ

Aydınlık geleceğin Partisi Genel Başkanı Murat Danacı, Kerkük gündemine dair önemli açıklamada bulundu..

Irak merkezi hükümetinin Kazimi ile yaptıkları anlaşma neticesinde 25 Kasımdan itibaren Peşmerge Kerkük’te güvenliği devralacak.

Türkmen şehri Kerkük’te güvenliği sağlaması için Peşmerge’nin görevlendirilmesi ve Peşmergelerin güvenlik gücü olarak konuşlandırılması bölgede ve Kerkük’te yeni gerilimlere ve istikrarsızlıklara yol açacaktır.

2017’ye kadar Kerkük’te Peşmerge cinayetlerini, baskıları, yaşanan seçim hileleri ve Türkmenlerin tasfiye edilmeye çalışıldığı geriye dönüp baktığımızda açık bir şekilde görülmektedir ve bunlar göz ardı edilemez. 

Peşmerge’nin Türkmenlerin ve Arapların ortak hareketiyle 2017’de buradan çekilmek zorunda kalmışlardır. Irak’ta yapılan seçimlerden sonra ise Peşmerge Kerkük’te sözde güvenliği sağlamak üzere görevlendirilmiştir.

Bu durumun kabul edilebilir degildir. Peşmerge güçleri Kerkük’te Türkmen ve Araplar’dan intikam almak üzere kente döneceklerdir. Peşmergelerin güvenlik gücü olarak konuşlandırılması bölgede ve Kerkük’te yeni gerilimlere ve istikrarsızlıklara yol açacaktır. Bu tip hatalı uygulamaların, Irak’taki iç güvenlik sorunlarının artmasına neden olacağı da bir gerçektir.

Irak merkezi hükümeti bu kararını geri almalıdır. Yaşanacak olumsuz gelişmelerden Bağdat sorumlu olacaktır. 

Biz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin buna müsaade etmemesini istiyoruz. Türkiye’nin garantörlük hakkı vardır. Türkiye burada sessiz kalmamalıdır. Çünkü Peşmergenin tekrar Kerkük’te güvenliği ele geçirmesi, bir nevi yönetimi ele geçirmesi oradaki Türkmen varlığı için büyük bir tehdittir.

ŞUNU UNUTMAYIN BİZ BURDAYIZ…….

Haber= Aydınlık geleceğin partisi Medya tanıtım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir